Alternatif Tıp ve Tarım

Alternatif tıp veya yeni kullanılan adıyla tamamlayıcı tıp son yıllarda oldukça ciddi gelişim ivmesi kazanan bir sektör.

Alternatif tıp veya yeni kullanılan adıyla tamamlayıcı tıp son yıllarda oldukça ciddi gelişim  ivmesi kazanan bir sektör. Her ne kadar adında tıp terimi geçse de aslında tarımın konusu olan bitkileri ve ürün olarak ta gıda sektörünü ilgilendirdiğinden tıp ile tarımın bu güne kadar hiç olmadığı kadar yakınlaşmasını sağladı. Aslında her şey birbiri ile dengeli ilerliyor. Bu dünya yüzeyinde doğal yetişmiş tarım ürünlerine ve organik tarım ürünlerine olan yönelimin bir sonucudur da diyebiliriz. 

Geleneksel tıp ilaçlarının yan etkileri veya tedavide kullanılan örneğin kemoterapik ağır kimyasal ilaçların zararları, sanayileşmenin insan bedeninde yarattığı travmaların sonuçları, şehir yaşamının sağlığa etkileri, medya, insanların yönelimi alternatif tıp yoluyla bitkilere dikkatleri çekmektedir. Öyle ki artık hiç duymadığımız bitkileri duyar, bildiğimiz ancak önemsemediğimiz bitkilerin sağlığımızdaki öneminin farkına varır hale geliyoruz, bunun için uzmanlar ve yetiştiriciler medyada boy gösteriyorlar. Hatta gün geçmiyor ki, kimyasalların yaptığı fonksiyonların doğal yollardan bitkilerle yapılıyor olduğu öğrenilmesin,  bir bitkinin yeni bir faydası daha ortaya konmasın ya da bundan bahsedilmesin. Tarih ve bilgi arşivleri, halk tıbbı, kadim tıp sanatları, herbal ilaçlar, tıbbı nebevi, biyoenerji, koku terapi, aroma terapi, apiterapi ile fizik tedavinin farklı metotları tıbbın sınırlarını zorluyor ve tıbbın pastasından oldukça ciddi paylar alıyor ve doğal olarak bu da biz tarımcıları da oldukça zorlar hale geldi.

Yazının devamı