İyi Temiz Ve Adil Gıda: Slow Food (Ayfer Yavi ve Raife Polat ile Söyleşi)

Yazar : Batuhan SARICAN

Dünya nüfusu 8 milyara doğru hızla tırmanırken kapitalizm güdümündeki insan hırsı yüzünden çevreye saygılı üretim koşullarından hızla uzaklaşıyoruz.

Dünya nüfusu 8 milyara doğru hızla tırmanırken kapitalizm güdümündeki insan hırsı yüzünden çevreye saygılı üretim koşullarından hızla uzaklaşıyoruz. Sanayi Devrimi’nin ardından tırmanışa geçen iklim değişikliği, yıkıcı etkilerini daha bugünden çevre felaketleriyle göstermeye başladı bile. 

Küreselleşmeyle birlikte dünyanın dört bir yanına yayılan fast food (ayaküstü) yeme alışkanlığı, hem insan sağlığını hem de çevreyi ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Bir yanda milyonlarca insan yatağa aç girerken diğer yandaki milyonlar, yeme bozukluğuna bağlı olarak obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarıyla cebelleşiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ormanlar, fast food firmalarına ürün yetiştirmek için yok edilerek tek tip ürün yetiştiren çiftlikler açılıyor. Hal böyle olunca gıdanın sürdürülebilirliği ve güvenliği de bu olumsuzluklardan nasibini fazlasıyla alıyor. Kısacası karşı karşıya olduğumuz tablo karanlık. Neyse ki bu acı tabloya alternatif oluşturan bazı hareketler var. Bunlardan birisi de Slow Food, yani Yavaş Gıda.

1986 yılında İtalya’da başlayan bu saygın hareket, diyardan diyara yayılarak geleneksel ve yerel yemeklerle birlikte yerel ekosistemleri de korumayı teşvik ediyor. Hareketin Türkiye’deki düşünür ve yürütücülerinden sevgili Ayfer Yavi ve Raife Polat ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Yazının devamı