Dünyanın ilk geri dönüştürülmüş, mal satan alış veriş merkezinin İsveç’te olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en iyi geri dönüşüm oranına İsveç'in sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Böyle olunca da dünyanın ilk geri dönüştürülmüş, takviyeli ve onarılmış mal satan alış veriş merkezinin de İsveç’te olduğunu söylesek sanırız şaşırmazsınız!

“ReTuna Återbruksgalleria” ilk olarak; Stokholm'ün yaklaşık 75 mil batısında bulunan Ağustos 2015'te Eskilstuna şehrinde açıldı.

ReTuna'nın kurucuları, bu merkezin perakende normlarına meydan okumasını istiyor. 

ReTuna, kısmi geri dönüşüm deposu, parttime alışveriş deneyimi ve parça eğitim merkezi olarak işlev görüyor ve 15 mağaza , restoran ve konferans olanakları sunuyor. Alışveriş merkezi  ev dekorasyonu ve mobilya , yenilenmiş bilgisayarlar ve elektronik , ev eşyaları , spor malzemeleri ve açık bitkiler için perakende satış mağazaları içerir .

Bu mağazalardan birçoğu müşterilerin ev eşyalarını onarmayı veya müşterilerin kendi onarımlarını nasıl yapacaklarını onlara öğretmeyi yani kendi işini kendin yap felsefesini anlatmaya çalışıyorlar. Sürdürülebilir yaşamın en önemli olmazsa olmazı.

Alışveriş merkezi, Belediye, Hükümet, kar amacı gütmeyen kurumlar ve yere işletmeler ortaklığında yürütülmektedir. Ve yoğun bir topluluk odaklı program sürdürmektedirler.

ReTuna'nın felsefesi: "Sürdürülebilirlik ve sahip olduğunuz kaynakları daha etkin ve kullanılabilir olarak yaşatmaktır.”

Eee nediyelim? Darısı tüm dünyaya ! 

by Leon Kaye

http://www.triplepundit.com/