FAV Turkey'de İstanbul’un çiçekleri kadınlarla çeşitlenecek

BASIN BÜLTENİ

İstanbul’un çiçekleri kadınlarla çeşitlenecek

Çiçekçi Kadınlar Projesi ile artık İstanbul’un peyzaj alanlarında neredeyse unutulmaya yüz tutmuş Manisa Katırtırnağı, Sarı Zeybek Çalısı, Katırtırnağı, Koyun Kıran, Pembe Çiçekli Laden, Cüce Keçi Tırfılı gibi çiçekleri de göreceğiz. Unutulan artık yetiştirilmeyen çiçek türlerinin İstanbul’da yeniden hayat bulacağı proje ile hem kadınlar kazanacak hem İstanbul...

 

 

Baharın ilk aylarıyla birlikte kış aylarının başına kadar rengarenk çiçeklerle bezenen İstanbul’a kadın eli değecek. ‘Çiçekçi Kadınlar Projesi’nde yer alacak kadınlar hem İstanbul’daki çiçekleri çeşitlendirecek hem de bütçelerine katkı sağlayacak.

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile hazırladığı ‘‘Çiçekçi Kadınlar Proje’’si kapsamında, S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri halk arasındaki ismiyle Manisa Katırtırnağı, Sarı Zeybek Çalısı, Katırtırnağı, Koyun Kıran, Pembe Çiçekli Laden, Cüce Keçi Tırfılı bitki türleri yetiştirilecek. Henüz tohumları toplanan bu çiçeklerin yetiştirilmesinin İstanbul’un İstanbul’un çiçekleri çok daha çeşitli ve renkli olacak.

İthal etmeyeceğiz, yetiştireceğiz

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca 2017 yılında İstanbul’a özel gerçekleştirilecek projeler arasında yer alan ‘Çiçekçi Kadınlar Projesi’nin amacını şöyle özetliyor:

“Peyzaj alanlarında kullanılan çeşitlerin birbirini tekrarlaması ve sürekli belli başlı türler üzerinde üretimin devam etmesi nedeniyle, görsel etki bakımından farklılık yaratan yeni çeşitlerin kullanılmasını teşvik etmek, floramızda hali hazırda bulunan fakat tanımlanamadığı için üretimi bilinmeyen bu nedenle de ithal yoluna gidilen doğal bitkilerimizi sektöre kazandırmak en önemli amaçlarımızdan birisidir.”

“Genetik kaynaklarımızı ekonomik faydaya dönüştüreceğiz”

Ekolojik sisteme uyumlu ve ithal bitkilere göre kısıtlı bakım şartlarında daha iyi yetişebilen bitkilerin ülkemiz topraklarında var olma avantajını projeye dönüştürmek istediklerini ifade eden Yavuz “Yabancı orijinli bitkiler yerine doğal bitkilerin kullanımını sağlayarak döviz kaybının azaltılması proje amaçlarımızdan bir diğeridir. TÜBİTAK vizyon 2023 projesinin sosyo-ekonomik hedefler kısmında belirtildiği üzere “genetik kaynaklarımızın ekonomik faydaya dönüştürülmesi” hedeflenmektedir” dedi.

2017 Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor çalışması kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire başkanlığı tarafından programa alınan ‘Çiçekçi Kadınlar Projesi’nin uygulama süresi 2018 yılı sonu itibariyle sonlanacak.

FAV TURKEY’de üretici hem Türkiye kazanacak

​​Şubat 2017’den beri İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde İl Müdür Vekili olarak görev yapan Ahmet Yavuz Karaca, hem İstanbul’u hem de Türkiye’yi renklendiren çiçek üretici ve satıcılarının 28 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek FAV TURKEY’de buluşacağına dikkat çekti. Karaca “Sebze meyve, kuru gıda ve kesme çiçekçilik sektörlerindeki üreticilerin direkt olarak uluslararası işbirlikleri kurabilecekleri FAV TURKEY, hem üreticinin hem de Türkiye’nin kazandığı bir buluşma yeri olacak” dedi.

Karaca şöyle devam etti:

 “Bu fuar ve bu fuar bünyesinde yapılacak olan zirvenin, tarım alanında farkındalığı arttıracağına, kişilerin bu platformda birbirlerini tanımasını ve tarımda ihracat yapılması noktasında da ciddi katkı sağlanacağına inanıyorum. Üreticiler kendilerine yeni ihracat pazarları bulacak, Türkiye 2023 ihracat  hedefine doğru büyük bir adım atacak. Türkiye’yi üretim gerçekleştirme potansiyelinin bulunduğu kıymetli bir konuda liderlik konumuna yerleştirmek, alınan mahsulleri doğru pazarlama yöntemleriyle alıcılarına ulaştırmak için önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. İstanbul'da gerçekleştirilen böylesi bir buluşmaya her zaman tam destek vereceğiz. Gerek stant kurarak gerekse çiftçi katılımlarını yönlendirmek suretiyle katkılarımız üst düzey olacaktır.”