Editörlerden - Toprağın Farkında Olmak ve Yeni Nesle Aktarmak

Yazar: Bilge Keykubat
            Argun Tanrıverdi
 
Dünyanın en eski mesleği olan çiftçilik yakın geçmişte yaşadığı iniş trendinin gidişatını değiştirerek yükseliş trendine dönmüş durumda. 100 bin yıldan beri yabani tohumları toplayan, 10 bin yıldan beri koyun ve domuz yetiştiren insanoğlu yüzyıllar süren gelişmelerin, yaşanan olayların etkisi ile günümüzde artık toprağın, suyun, doğanın ve tarımın önemini anlamaya başlamış durumda.

Hızlı ve modern nüfus artışı, ekonomik gelişmeler ve iklim değişikliği tehdidi yaşadığımız topraklara yeni ağır talepler getiriyor. Bu tehdit artık dünya genelinde fark edilmiş durumda. Ülkemizde de kişiler, kurumlar ve firmalar artık bu durumun farkındalar.
 
Artan dünya nüfusa ayak uydurabilmek için, önümüzdeki 30 yılda dünya genelinde yüzde 70 daha fazla gıda üretilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Peki, bu gıda üretimini karşılayabilecek tarım toprağının olup olmadığını bilen var mı? Unutmayalım ki tarım ve gıdanın devamlılığı açısından halen toprak çok önemli. Günümüz koşullarında tarım toprağının devamlılığı insanoğlunun devamlılığı demek.

Ve son zamanlarda sektörün öncü kurumları başta olmak üzere pek çok kurum ve kişi Türk tarımına, toprağına, doğasına daha bir önem vermeye başladı. Farkındalığı olan her vatandaş, kurum ve firma bu işin bir ucundan tutuyor artık.

Türk tarımının garantörlerinden olan geçmiş çok eskilere dayanan İzmir Ticaret Borsası da son zamanlardaki icraatları ve projeleri ile Türk tarımının geleceğine iz bırakmakta kararlı. Türkiye’deki Borsalar arasında tek kadın Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ ile farkını ortaya koyan ve pek çok projesi ile gündemi belirleyen İzmir Ticaret Borsası yine farkını ortaya çıkardı.
 
Beslenmenin tarih boyunca olduğu gibi bugün ve gelecekte de insanoğlunun en temel ihtiyacı olmaya devam edeceğinin farkında olan İzmir Ticaret Borsası, bünyesinde başlattığı “Toprak ve Çocuk Programı” ile çocuklara küçük yaşlardan itibaren tarımı ve gıdayı anlatmaya kararlı olduğunu açıkça göstermekte.
 

27 Şubat 2019 Çarşamba günü, programları kapsamında yaptıkları 2018/19 öğretim yılında doğa/tarım temalı olarak düzenlenen “TOPRAK VE BEN” konulu Instagram yarışmasına katılarak başarılı olan ve başarı sertifikasını almaya hak kazanan miniklerimize sertifikalarını İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu KESTELLİ, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Derya PALA ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Sonnur KIRMIZIĞOLU verdi.

Sertifikalarını alan Sıla Nur GAMSIZ ile Can AVŞAR Türk tarımının ve toprağının emin ellerde olduğunu gösterdi.
Toprak ve Çocuk programının dediği gibi;

Gelecek Toprakta, Toprağımız Emin Ellerde!

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Cengiz DOĞAN - 01.03.2019 22:00
İzmir Ticaret Borsası üyelerine Başkanları Işınsu KESTELLİ başta olmak üzere böyle güzel bir çalışma düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Geleceğimiz çocuklarımızın toprakla bağını sağladıkları için. Tabii yarışmaya katılan çocuklarımızı da ayrıca tebrik ediyorum.